Back to Blog
Comments: 0

פויל

גלישת פויל

גלשני פויל של ארמסטרונג פויל

גלישת פויל, https://foil.co.il/ היא פני העתיד של הגלישה בעולם. כשמסתכלים על התפתחות הגלישה ותחום הפויל בפרט במהלך השנים האחרונות ובמיוחד סביב שנת 2016 והלך, ניתן לראות את צמיחת תחום הפויל לקראת השתלטות על תחום הגלישה. ארמסטרונג פויל הניו-זילנדית הצליחה למקם את עצמה בראש הפרמידה כמותג קצה מוביל מכמה סיבות שונות, בראשן ניתן למצוא חברה שהתפתחה במיוחד לתחום הפויל ולא הגיעה אליו מכיוון שהיא כבר בתחום גלישת הגלים, גלישת הרוח, או הקייט. עם חינוך בתחום השייט לאורך כל חייו, ארמי ארמסטרונג ושורה של חברים קרובים כאנשי מפתח לייעוץ ועיצוב עם ידע מוקדם בתחום, הצליח הצוות הזה לבנות מותג ללא התפשרות וחיסכון ולייצר ציוד ברמה הגבוהה ביותר. ארמסטרונג פויל מיתגה את עצמה כמותג קצה עם הבדל משמעותי מהמתחרים ולכן היא מובילה בתחום הפויל המתפתח. מכיוון שבגלישת פויל אין חיכוך של הגלשן עם המים, והפויל יוצר עילוי כמו כנף של מטוס, הגולש מייצר אנרגיה יעילה משמעותית בשונה מגלישה קונבנציונלית ללא פויל, ולכן מהירות הגלישה, טווח, זמן הגלישה ארוכים בצורה משמעותית והחוויה אחרת לחלוטין. היציבות ושיווי המשקל על הפויל היא התנסות חדשה לכל אחד גם לגולשים המקצוענים ביותר. נכון שלגולשים עם נסיון יהיה קל יותר למצוא את שיווי המשקל ולהיכנס לתחום בגלל הניסיון בגלישה, בכל זאת כולם נחשבים מתחילים ברגע שהם מצטרפים לתחום גלישת הפויל.

ההיסטוריה של הפויל

ההסטוריה של ההידרופויל הולכת אחורה לאמצע המאה ה-19 עם ממציא בשם Emmanuel Denis Farcot ולאחר מכן ממציא איטלקי בשם Enrico Forlanini בסוף המאה ה-19, כמו הרבה המצאות שהקדימו את זמנן, גם ההידרופויל הקדים את זמנו, ובמהלך המאה ה-20 לא נראה שימוש משמעותי בהמצאה. בתחום גלישת הפויל נעשו נסיונות להשתמש בפויל בתחום סקי המים ובצורות נוספות שלא צלחו. בתחילת שנות ה-2000 Larid Hemilton כנראה היה ראשון גולשי הגלים הגדולים שיצר וגלש עם פויל בייצור אישי כאשר הוא מחובר לגלשן עם מגפי סנואבורד.

מה זה פויל

גhttps://foil.co.il/wp-content/uploads/2021/09/armstrong-foil-manual-web.pdf

בכדי לפשט את נושא ההידרופויל אסביר שהמדע מגיע מתחום התעופה, עקרון העילוי שעובד על כנף המטוס, עובד גם פה רק מתחת למים, שטח הכנף הקדמית, העובי והזוויות שלה משפיעות על הדראג מתחת למים, העילוי ויכולת הפניות. שתי הכנפיים הקדמית והאחורית בתחום הפויל מתחלקות ל-3 קטגוריות: Low Aspect, Mid Aspect, High Aspect והחישוב נעשה בצורה הבאה: equal to the Square of the Wingspan divided by the Wing Areaְ, ובצורה עוד יותר פשוטה ככל שרוחב הכנף מקצה לקצה גדול יותר והעובי הכנף דק יותר תהייה הכנף בתחום ה- High Aspect, ויעילה יותר בחיתוך המים אבל לאו דווקא בעילו, ככל שעובי הכנף עבה והמרחק מקצה לקצה קצר יותר היעילות מנוכה יותר ואנחנו מתקדמים לתחום ה-Low Aspect, Mid Aspect. כנפיים עם שטח פנים גדול כן יעילות לעילוי אבל פחות במהירות והתקדמות במים.

מה זה כנף פויל High Aspect

https://foil.co.il/wp-content/uploads/2021/09/armstrong-foil-chart-2021.pdf HA Ratio

אז למה לקנות בעצם לקנות כנף HA מה התועלת ולמה?

אז מה ההסבר בקצרה? התשובה היא פשוטה – היכולת של הגולשים לנוע במים בצורה מהירה יותר, שינוי כיוון מהיר וקל יותר, והפמפום למקצוענים יהיה יותר אפקטיבי. ולמה זה חשוב? האמת היא שתלוי מה אתם רוצים להשיג מהגלישת פויל שלכם, אם המטרה היא לגלוש למרחקים בצורה יציבה עם ווינג, לבצע סיבובים נקיים ולחזור, יכול להיות שזו לא צריכה להיות הכנף השנייה שלכם אבל אולי השלישית, למזלנו הפויל מורכב מ-4 חלקים שונים ואת כולם ניתן לשדרג לחלקים עם יכולת להגיב מהר יותר אבל שוב לא כל אחד זקוק למערך פויל כזה.

כנף HA 1125 של ארמסטרונג פויל

כנפי היי אספקט

כנפי היי אספקט מיועדים בשימוש עם ווינג לחתוך את המים מהר יותר, טובות יותר לקפיצות וביצועים. בגלישת פויל כנפי היי אספקט מעולות לפמפום, דאייה ומעבר חלק במים, קפיצות וביצועים, סיבובים מהירים, והשאלה הנשאלת שוב היא מה אתם מחפשים? את התשובה רק הגולשים יכולים לספק ולפעמים אי אפשר להתחמק מניסוי ותהייה. חשוב לא להפחד או לחשוב שכנפי Low Aspect or Mid Aspect טובים פחות, הביטוי שלהם מטעה לחשוב שהרמה שלהם נמוכה מה-HA אבל הם לא טובים פחות אלא שונות ומיועדות לסגנונות גלישה שונים, מה שבטוח אף פעם לא לקנות מערך פויל עם כנפי היי אספקט ככנף ראשונה שלכם.

נכתב על ידי: צוות פויל ישראל Foil Israel 17/3/2019 Foil.co.il

Back to Blog
error: Content is protected !!