Back to Blog
Comments: 0

ציוד ווינג פויל

ארמסטרונג פויל

ההיסטוריה של הווינג פויל

ווינג פויל – ניתן לחפש איזכורים ולמצוא אותה בתצורות שונות בציורים ודגמים שונים לאו דווקא במים אלא בסקי ובענפים נוספים, יותר ממאה שנים אחורה. בתחילת שנות ה-80 של המאה ב-20 Tom Magruder פיתח מפרש שנראה דומה מאד למפרש של גלשן רוח ובמקום להתחבר עם הקרדן לגלשן בתחתית התורן, התורן מתחבר למפרש במרכזו ולכן יכול לנוע על ציר ולשנות זוויות לשני הצדדים וכאשר מוחזק בצורה מאוזנת. כשמגיעה מכת רוח ניתן היה להתרומם מעל המים בקלות. בדומה לפיתוח של הפויל גם במקרה הזה הפיתוח הקדים את זמנו ולא תפס, ממספר סיבות – הנדסה חומרים, תוכנות פיתוח ותכנון, ופשוט בגלל שהרעיון הקדים את זמנו, העולם עוד לא היה בשל. הווינג כמו שהיא מוכרת כיום או בגלגול הנוכחי שלה היא קלה מאד, ה-A https://foil.co.il/wp-content/uploads/2021/10/armstrong-a-wing-manual.pdf Wing ווינג סרף – של ארמסטרונג פויל שוקלת לפי הגודל הווינג בין 1 ק״ג ל-3 ק״ג בערך, משקל קל מאד, הווינג מורכבת משלד של שלפוחית אותה מנפחים ובעצם היא כולה עשויה אוויר שסגור בלחץ בתוך שלד גמיש בדומה לקייט, המשקל הקל של הווינג מאפשר לגולש במצב של גלישה במורד הרוח פשוט להניח אותה באוויר כאשר מחזיקים את הווינג ביד אחת ונותנים לה פשוט להתנופף מאחור בקלות ולגלוש בחופשיות. הכנף ווינג של היום התפתחה בגלל התפתחות הפויל, הצורך ברוחות חזקות במיוחד בשביל לגלוש רוח או קייט, ירדו משמעותית עקב השימוש האפקטיבי של הפויל באנרגיות של העילוי כתוצאה מכך החיכוך ירד משמעותית ולכן הצורך ברוח חזקה למשוך אותך מעל המים ולדחוף אותך קדימה כבר איננה משמעותית כמו שהייתה פעם, לכן הווינג בצורתה כיום רלוונטית מתמיד. ארמסטרונג פויל לקחו את הפיתוח של הווינג או בשמה בחברה – A-Wing צעד אחד קדימה, פיתחו שלד חזק במיוחד, לא חסכו בחומרים ברמה הגבוהה ביותר, ויצרו ווינג\מוצר ברמה הגבוהה ביותר. הכנף של ארמסטרונג פויל היא יציבה, חזקה ומאוזנת ברמה הגבוהה ביותר. שלדת האוויר הנוקשה של ה-A Wing V2, מפחיתה את עיוות המפרש כאשר הוא בשימוש עוצמתי גבוה, קפיצה או פמפום לקבלת כוח ברוחות קלות. הקצה המוביל העבה הוא לא רק ליציבות מבנית הוא גם מגדיר את רדיוס האף של החלק שאחראי על יצירת הכוח של הווינג בגלישה. שילדת האוויר המוצקה היא המרכיב השני ליצירת כוח וביצועים. ה-A Wing V2 של ארמסטרונג פויל מאוזנת היטב, חלוקת העומס בין היד הקדמית והאחורית הופכת אותה לנוחה ופחות מעייפת פיזית על פני מגוון רחב של תנאים. בעת רכיבה על גלים הווינג צפה באוויר ללא מאמץ על ידית הגופן וניתן לתמרן אותה בקלות.

איזה ווינג לקנות

איך לבחור ציוד ווינג

בחירת הווינג הנכונה היא דילמה שנכונה לכל ציוד ספורט שאתם קונים, והמשוואה הנכונה היא כמעט תמיד אותה משוואה כשמדברים על עולם הגלישה, בשביל לנסות לפשט את הדברים למי שנחשב מתחיל, כשמתחילים עדיף להתחיל עם ציוד גדול יותר ולאט לאט עם ההתקדמות יורדים בגודל, בואו נסווג את הנושא הזה בצורה יותר ברורה וקלה להבנה. הווינג דורשת מהגולשים יכולת של גלישה, היכולת הזאת מסווגת למספר תחומים וקטגוריות ונרחיב על זה עם הכניסה למים.

גלישה ראשונה בים עם ווינג פויל

עברנו את השלב הקניה, רבים מאיתנו יעברו חוויה דומה לאחר קניה של ציוד גלישה, נכנסנו למים בפעם הראשונה וגילינו שהציוד שהמליצו לנו עליו לא מתאים לנו, או שיותר נכון אנחנו פשוט לא מסתדרים איתו, סבירות גבוהה שהאופציה השנייה היא הנכונה, משמע – זה לא שהציוד לא מתאים לנו זה שאנחנו פשוט לא מקצועיים מספיק בשביל להשתמש בו, ואני אסביר: להגיע לנקודה שאתם גולשים כמו המקצוענים שאתם רואים בסרטונים שאתם צופים לפני שאתם בוחרים להיכנס לתחום הזה או אחר, יכול להיות שזה אף פעם לא יקרה, זה לא אומר שלא תוכלו לגלוש ולהנות בצורה שתתאים לכם, המקצוענים ידעו לגלוש עם כל גודל של ציוד, סביר מאד להניח שלא כל דגם הם יאהבו אותו, אבל כן יוכלו להתמודד איתו, וזה קורה בגלל שהם הגיעו לנקודה שנושא השיווי משקל כבר פתור אצלם בראש, יכולת התחלת הגלישה כבר ברורה, כל מה שנותר זה פשוט להיות במים, אבל רובנו לא ככה, רוב רובנו נגלוש על הציוד שאולי נראה טיפה פחות מגניב, טיפה יותר גדול ומסורבל וככל שמפנימים את זה מוקדם יותר, חוסכים יותר כסף הרבה יותר זמן.

כניסה למים עם הווינג בפעם הראשונה

עכשיו שהבנו שזה בסדר גמור לקנות את הציוד שלאו דווקא רואים בכל בתמונות בפרסומים וקנינו את הווינג הגדול יותר, 4.5, 5.5, 6.5 מ׳ ווינג, https://foil.co.il/product/a-wing/ יש לנו את הגלשן פויל הנכון, גדול מספיק בשביל לייצב אותנו ולתת לנו את היכולת להתרומם וללמוד בצורה קלה, בואו נכנס למים. ניפחנו את הווינג, (נושא חשוב שנניח בצד לרגע ונדבר עליו בנפרד הוא – איזו רוח ישנה ברגע שאתם נכנסים לים?) לצורך ההסבר הרוח בים היא דרומית, ואנחנו בים התיכון, זאת אומרת שאנחנו גולשים מערבה פנימה לתוך הים בניצב לחוף, נתון נוסף לצורך הדוגמא – אנחנו ימניים, כמובן מי ששמאלי צריך להפוך את כל ההסבר עם הרגליים והידיים. חיברנו את רצועת המותניים https://foil.co.il/product/a-wing-ultimate-waist-leash/ בעלת שחרור מהיר, נתפוס את הגלשן עם הפויל ביד אחת ואת הווינג בעזרת הרצועה הקדמית, ניתן לווינג להתנופף ברוח, וניכנס למים עם הציוד בידיים, נניח את הגלשן על המים כשהפויל כלפי השמיים והגלשן עם חלקו העליון על המים, עם יד אחת נדחוף את הפויל והגלשן בשלב הזה ניתן להניח את הווינג מאחור ולתת לה להיגרר מאחורינו. אחנו רוצים לעבור את האזור הרדוד במים ולמקום שבו אנחנו יכולים להפוך את הגלשן והפויל לא יפגע בקרקעית, ברגע שהגענו למקום הנכון נהפוך את הגלשן נעלה עליו ונתחיל לחתור פנימה לתוך הים, כשאנחנו בנקודה שאנחנו מרגישים שהקרקעית עמוקה מספיק, נרים את הגוף בעזרת הידיים, נקפל את הברכיים ונתיישב עליהם, נתפוס את הגלשן בדפנות וניקח את הזמן בשביל למצוא את נקודת שיווי המשקל שלנו, בשלב הזה אל תמהרו, קחו את הזמן תזיזו את הגלשן מצד לצד, השלב הזה הוא החלק הקשה של התרגול, זה בסדר אם אתם מתהפכים ועולים פעם אחר פעם, ככה מתחילים, לא להתייאש.. כשאנחנו מרגישים מוכנים והגלשן ניצב לרוח, הירכתיים פונים לחוף, אנחנו מסתכלים מערבה לעומק, נתפוס את הווינג ביד היד החזקה שלנו, זה השלב הקריטי – אנחנו צרכים להרים את הרגל החלשה שלנו במקרה הזה הרגל השמאלית קדימה כשהרגל השנייה עדיין מקופלת מאחור, עכשיו נתפוס את הווינג עם שתי ידיים שהבטן שלו פונה דרומה, הכיוון ממנה מגיעה הרוח, ונמשוך את הידיים פנימה והחוצה, התהליך הזה נקרא פמפום ואנחנו משתמשים בו הרבה מאד בכל תחום הפויל, גם עם הגלשן פויל וגם עם הווינג עצמה, מה שאנחנו עושים הוא להכניס רוח לתוך המפרש\ווינג ולדחוף אותה החוצה במהירות בכך אנחנו מייצרים אנרגיה ותזוזה, באותו שלב נרים את הרגל השנייה.

גלישה ראשונה עם ווינג פויל

עכשיו שאנחנו עומדים המטרה הבאה היא להרים את הגלשן מעל המים ולגלוש על הפויל. עושים את זה בפמפום של הגלשן פויל בדחיפה של הרגל הקדמית למטה ושחרור קל וחוזר על עצמו, מאין למטה ולמעלה, הפויל ייצור עילוי (מושג מעולם התעופה) וידחוף את הגלשן מעל המים, באותה הזמן חייבים להמשיך לפמפם עם הווינג, ברגע שתייצרו מספיק אנרגיה, הגלשן יתנתק מהמים ויתרומם, עכשיו תפעילו משקל על הרגל הקדמית (בגלל העילוי הפויל תמיד ידחוף את זווית הגלשן כלפי מעלה). זהו אתם גולשים, זה לא קל לצלוח את ההתחלה בכל תחום חדש, לכן ממולץ מאד לקצר את התהליך ההתחלתי שיכול להיות מייאש מאד ולבוא ללמוד לגלוש קודם כל בגרירה מאחורי סירה, תוך חצי שעה אתם כבר גולשים ואינכם תלויים בשלב של למידה ארוך, ברוחות, ועוד. https://foil.co.il/learn-to-foil/

נכתב על ידי: צוות פויל ישראל Foil Israel 2/9/2021 Foil.co.i

Back to Blog
error: Content is protected !!